BIP ePUAP
LOGO

ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Aby jeszcze bardziej podkreślić ważną rolę  pszczół, które pełnią w ekosystemie z tej okazji dziś zaprosiliśmy do przedszkola lokalnego pszczelarza, Pana Piotra tatę Wacusia z grupy Pracowite Pszczółki właściciela „Pasieki Wacusia”. W trakcie spotkania przedszkolaki poznały fascynujący świat tych owadów. Miały możliwość zapoznania się z pracą pszczelarza, mogły zobaczyć prawdziwy ul, strój pszczelarza, oraz przybory codziennej pracy: ramkę i dymkę zwaną podkurzaczem. Dowiedziały się jak żyją pszczoły, czym się żywią, ile kwiatów muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu, jak spędzają zimę oraz jak powstaje miód.  Dzieci miały okazję poznać bliżej zwyczaje pszczół, posłuchać ciekawostek przyrodniczych, przekonać się do czego służą ramki w ulu i poczuć zapach prawdziwego, pszczelego wosku. Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla przyrody i człowieka.

Dziękujemy Panu Piotrowi za wspaniałe pouczające spotkanie!