BIP ePUAP
LOGO

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” Mikołaj Rej.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ciekawe i nietypowe święto w Polsce obchodzimy je od 2005 roku, jednak zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO.
Ze Świętem tym nie są związane szczególne uroczystości, jednak w naszym Przedszkolu tego dnia zastanawialiśmy się nad wartością języka ojczystego. Bo w tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę, na to, w jaki sposób mówimy i czy robimy to poprawnie.
Dzieci ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne „łamańce językowe”. Pani Agnieszka oraz Pani Ludwika z grup starszych przedstawiły kilka przykładów związków frazeologicznych i omówiły ich znaczenie. Dzieci miały okazję poznania takich zwrotów jak: „co dwie głowy to nie jedna”, „ mieć muchy w nosie”,„ pisać jak kura pazurem”,     „nie wtykać nosa w nie swoje sprawy” i wiele innych.

Panie pokazały dzieciom w jaki sposób bawiąc się możemy usprawniać aparat artykulacyjny. Na koniec dzieci zilustrowały kilka polskich przysłów, prace te możemy oglądać w holu naszego przedszkola.