BIP ePUAP
LOGO

DOGOTERAPIA- SPOTKANIE Z CZWORONOGIEM

Dziś odbyło się w przedszkolu niezwykłe spotkanie. Gościliśmy suczkę Bezę, niezwykłego czworonoga. Beza pokazała nam jak potrafi otwierać każdą szufladkę, każde pudełko, jakie sztuczki zna i potrafi wykonać. Wiele się również nauczyliśmy- jak opiekować się psem, jak go karmić, jak głaskać, jak unikać spotkania z obcym zwierzęciem. Pies merda ogonem na nasz widok, pozwala się pogłaskać, poliże po ręce. Po prostu jest. Wierny i oddany. Często bliski kontakt z psem okazuje się najlepszą terapią. Dogoterapia pomaga i dzieciom, i dorosłym.

Dogoterapia to specyficzne zajęcia motywacyjne. Podczas nich pies staje się motywatorem skutecznie zachęcającym do wykonywania określonych zadań i pracy nad sobą. Czworonogi pracują z osobami niepełnosprawnymi umysłowo i fizycznie – z dorosłymi i dziećmi. Psi przyjaciele są idealnymi towarzyszami wspomagającymi rehabilitację ruchową, terapię logopedyczną, edukację oraz psychoterapię. Te zwierzęta domowe pomagają pacjentom przede wszystkim otworzyć się na innych i pracować nad swoimi emocjami. Zapamiętamy to spotkanie bardzo długo.

Iwona Piotrowska